درباره کشور مجارستان

کشور مجارستان به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی و به عنوان دروازه ورود به حوزه کشورهای شینگن در قلب اروپای مرکزی در سال های اخیر شناخته و معرفی شده است. پایتخت این کشور، شهر بوداپست به عنوان یکی از زیبا ترین شهرهای جهان دارای مناظر طبیعی، تاریخی و فرهنگی می باشد. یکی از مقاصد زیبای گردشگری این کشور دومین دریاچه بزرگ آب گرم جهان به نام هویز می باشد و دریاچه بالاتون به عنوان بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی در این کشور قرار دارد. وسعت مجارستان ۹۳ هزار کیلومتر مربع است و با جمعیت در حدود ۱۰ میلیون نفری از کشورهای متوسط اتحادیه اروپا محسوب می شود. کشورهای همسایه مجارستان شامل اتریش، اسلوونی، اسلواکی، کرواسی، صربستان و رومانی و اوکراین می باشد. زبان رسمی مردم این کشور زبان مجاری است که به آن”مگیار” می گویند. واحد پولی این کشور “فورینت”مجاری است. از دیگر زبان هایی که در این کشور به راحتی می توان به یادگیری آن پرداخت زبان آلمانی می باشد. مجارستان اولین کشوری بود که خصوصی سازی مبتنی بر بازار را پس از فروپاشی کمونیست از دهه های پایانی قرن ۲۰ آغاز کرد و با این روش بخش های مهم انرژی، کشاورزی، بهداشت و آموزش را با سرمایه گذاری مستقیم خارجی دگرگون ساخت. کشور مجارستان از سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و وارد حوزه شینگن شد. شهر بوداپست به عنوان پایتخت این کشور دارای پیشینه تاریخی بسیار قوی می باشد. از شهرهای مهم مجارستان به شهر “دبرسن” که به پایتخت دانشگاهی مجارستان معروف است می توان اشاره کرد. شهرهای  “سگد” ،”پچ” و “میشکولتس” از دیگر شهرهای مهم مجارستان می باشد.

نظام آموزشی مجارستان

 • دوره کارشناسی ۴ سال
 • دوره کارشناسی ارشد ۱ الی۶ سال
 • دوره پیش دکتری یا تحصیلات تکمیلی ۲ سال
 • دوره دکتری ۳ تا 5 سال

دوره های زبان مجارستان

یکی از اساسی ترین شرایط ورود به دانشگاه های معتبر در سراسر دنیا یا اخذ ویزای کار، داشتن مدرک مناسب زبان می باشد. یکی از روش های مناسب برای اخذ مدرک زبان ثبت نام در کالج های زبان در کشور مجارستان است. دوره های زبان درکالج های این کشوردرشش سطح از سطح A1 مبتدی تا C2 پیشرفته ارائه می شود. دوره های دانشگاهی مجارستان معمولا به سه زبان مجاری، انگلیسی و آلمانی ارائه می شود که پیش شرط اخذ پذیرش در این دانشگاه ها ارائه مدرک زبان  یا شرکت در دوره های یکساله کالج به منظور کسب آمادگی جهت پذیرش در دانشگاههای این کشور،می باشد.

مناسب‌ترین مقصد برای شما کجاست؟

از دیگر مزایای تحصیل در کالج های زبان مجارستان به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • تبدیل ویزا در خاک اروپا (برای افرادی که می خواهند برای ویزای کار یا تحصیل در کشور آلمان اقدام نمایند )
 • .با توجه به هزینه پایین زندگی در مجارستان، تحصیل زبان انگلیسی یا آلمانی در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه می باشد. (با توجه به پایین بودن هزینه زندگی در مجارستان و قرارگیری فرد متقاضی در محیط انگلیسی زبان سرعت یادگیری برای متقاضی بسیار بالا می رود).
 • اخذ ویزای شینگن و امکان تردد آسان به تمامی کشورهای حوزه شینگن که درصد ( شانس) موفقیت جهت مهاجرت به اروپا بدون مدرک زبان را بالا می برد.

دوره زبان انگلیسی

وجود کالج های معتبر و محیط آکادمیک دانشگاه ها و اساتید مجرب جهت تدریس استاندارد زبان انگلیسی و استفاده از آخرین روش های تدریس، این کالج ها را به مقصد اصلی جهت آموزش زبان در اروپا تبدیل می کند. در میان کشورهای اروپایی کشور مجارستان تنها کشوری است که بدون نیاز به مدرک زبان، افرادی که قصد شرکت در دوره های زبان انگلیسی را دارند ویزا یا پذیرش می کند.

دوره زبان آلمانی

با در نظر گرفتن رایگان بودن تحصیل در آلمان، با آموزش زبان آلمانی در مجارستان شانس تحصیل در آلمان بسیار افزایش می یابد. دوره های ۶ ماهه و یکساله بهترین شانس برای اخذ پذیرش از آلمان و قبولی در دانشگاههای این کشور می باشد.

دوره زبان مجاری

این دوره با استاندارد  A,F,E,C  در شش سطح از A1 تا C2 و در سه دوره زمانی ۳ و ۶ ماه و یکساله برگزار می گردد. بدیهی است که با یادگیری زبان مجاری ، امکان تحصیل رایگان و با هزینه بسیار پایین در این کشور وجود خواهد داشت.

هزینه تحصیل در کالج زبان مجارستان

 

از آنجا که هزینه های کالج زبان و دوره ها با توجه به امکانات و سطح خدمات آنها، متفاوت می باشد برای دریافت آخرین هزینه ها از قسمت مشاوره درخواست مشاوره نمایید.

کالج های زبان مجارستان

 

۱. شورای فرهنگی بریتانیا ( دوره زبان انگلیسی)

۲. کالج های اوسینا، مک دنیل و دونا ( دوره زبان مجاری، انگلیسی، آلمانی)

۳.مرکز زبان انگلیسی (دوره زبان انگلیسی)

۴. موسسه گوته ( دوره زبان آلمانی)

 1. مرکز زبان آکسفورد ( دوره زبان انگلیسی)
 2. مدرسه زبان سوتر( دوره زبان انگلیسی)

مدارس ایرانی در مجارستان

در مجارستان و در شهر بوداپست یک دبستان و یک دبیرستان متعلق به دولت ایران فعالیت دارند که دانش آموزان به صورت غیر حضوری در این مدارس با توجه به سرفصل های ایران تحصیل و آزمون می دهند.گاهی متقاضیان برای اخذ پذیرش در دانشگاه ترجیح می دهند مقطع تحصیلی دبیرستان را در مدارس انگلیسی زبان مجارستان به اتمام برسانند که مشاورین این موسسه این اقدام را انجام می دهند.

ویزای تحصیلی مجارستان

انواع ویزاهای تحصیلی مجارستان

۱. ویزای کوتاه مدت شینگن مجارستان

این ویزا برای متقاضیان که قصد گذراندن دوره های تحصیلی کوتاه مدت ۹۰ روزه را دارند صادر می شود.

۲. ویزای نوع D یا ویزای بلند مدت دانشجویی مجارستان

ویزای نوع D بسته به دعوتنامه، مقطع دانشگاه یا کالج و نحوه پذیرش از سوی سفارت صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا

 

پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین که از سوی دانشگاه به سفارت ارسال می شود ، متقاضی به همراه مدارک ذیل به سفارت مجارستان مراجعه و درخواست نوبت می نماید:

 • اصل پاسپورت
 • فرم درخواست ویزا
 • نامه پذیرش در دانشگاه یا موسسه آموزشی مجارستان
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • ترجمه اسناد ملکی و مالی دانشجو یا خانواده دانشجو( گواهی تمکن مالی)
 • ترجمه گواهی محضری جهت پوشش هزینه از طرف پدر و مادر و همچنین رضایتنامه محضری والدین جهت خروج از کشور برای متقاضیان کمتر از 18 سال 
 • ترجمه مدارک شامل کارت ملی و شناسنامه
 • پرینت گردش حساب مالی

در شرایط نرمال حداکثر زمان مصاحبه و رسیدگی بین ۴ الی ۶ هفته می باشد. پس از اخذ ویزا ، دانشجو باید ظرف یکماه خود را به مجارستان  رسانده و اجازه اقامت خود را در پلیس این کشور ثبت کند. هزینه ویزا را با توجه به تغییرات آن در سایت سفارت ملاحظه فرمایید

پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دوره پزشکی در مجارستان 6 ساله میباشد که پذیرش دراین دوره حتی بدون داشتن مدرک زبان نیزامکان پذیر است. دوره پیش پزشکی یا فاندیشن (Foundation) برای افرادی که از نظر زبان انگلیسی ضعیف هستند روش بسیار مناسبی می باشد. این دوره نیز به مانند دوره پری مدیکال (pre-medical) می باشد و متقاضی را برای آزمون ورودی به دانشگاه پزشکی آماده می نماید. از مزیت های این دوره می توان به این مورد اشاره کرد که دانش آموز از سال سوم دبیرستان می تواند وارد این دوره شود. پذیرش رشته پزشکی در مجارستان بسیار راحت و مقرون به صرفه می باشد. ازآنجا که شهریه دانشگاهها بصورت سالانه  به روز می شود برای دریافت اطلاعات دقیق تر وکامل تر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

لیست دانشگاه های برتر مجارستان در رشته

دانشگاه سملوایز

دانشگاه سگد

دانشگاه دبرسن

دانشگاه پچ

دوره پری مدیکال(pre-medical) یا پیش پزشکی در مجارستان

دوره پیش پزشکی در مجارستان شامل دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و اصطلاحات و واژگان پزشکی است که این دروس به زبان انگلیسی یا مجارستانی برگزار می گردد. برای متقاضیان ایرانی این دوره بسیار مفید می باشد.  در این دوره متقاضی بسیاری از اصطلاحات پایه این دروس را به زبان انگلیسی یاد می گیرند. این دوره برای رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، دامپزشکی و فیزیوتراپی برگزار می شود. برخی از دانشگاه های ارائه دهنده دوره پری مدیکال در مجارستان شامل کالج هایبین المللی اوسینا( مدرسه و کالج )،  دونا، مک دنیل، مدرسه بازرگانی وکرل، کالج دبرسن و یا کالج پچ می باشد. به طور کلی زمان تحصیل در دوره پری مدیکال ۱۰ ماه است و به ۲ ترم تقسیم می شود. در کالج های نام برده هزینه، قیمت ها، بعضی سرفصل ها و زبان تدریس با توجه به کیفیت و سطح خدمات آموزشی متفاوت می باشد.

داروسازی در مجارستان

دوره داروسازی در مجارستان یک دوره 5 ساله و شامل 10 ترم می باشد که در دو بخش مقدماتی (دوره 2 ساله) و عملی و تخصصی (دوره 3 ساله) زمان می برد. جهت ورود به این رشته گذراندن دوره فاندیشن (Foundation) برای افرادی که از نظر زبان انگلیسی ضعیف هستند روش بسیار مناسبی می باشد.  این دوره نیز به مانند دوره پری مدیکال (pre- medical) می باشد و متقاضی را برای آزمون ورودی به دانشگاه پزشکی آماده می نماید.از مزیت های این دوره می توان به این مورد اشاره کرد که دانش آموز از سال سوم دبیرستان می تواند وارد این دوره شود.آزمون ورودی رشته داروسازی بصورت کتبی آنلاین شامل زیست شناسی، شیمی، زبان انگلیسی و زبان تخصصی برگزارشده و آزمون شفاهی هم به صورت مصاحبه برگزار می شود.امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای برخی دانشگاه ها با توجه به نمره و سوابق تحصیلی دانشجو وجود دارد.

لیست دانشگاه های برتر مجارستان در رشته داروسازی

دانشگاه سملوایز

دانشگاه سگد

دانشگاه دبرسن

دانشگاه پچ

مقطع دکتری

تحصیل دکتری در مجارستان به دو مرحله تقسیم می شود:

مرحله اول که 1 الی 2 سال زمان می برد و دروسی که به دانشجو تدریس می شود 120 واحد می باشد. این مرحله برای ارائه دانش موضوعی دانشگاهی و به عنوان پایه تحصیلات طراحی شده است.

مرحله دوم که 2 تا 3 سال زمان می برد و دانشجو مشغول نوشتن رساله و مقالات می شود.البته این دوره تا 6 سال نیز با توجه به دوره پیش دکتری ممکن است زمان ببرد و در برخی دانشگاه های مجارستان دانشجو مستقیما به دوره دوم معرفی می شود.

مقطع فنی و مهندسی

 

در بسیاری از دانشگاه های مجارستان تحصیل در رشته مهندسی (برق، کامپیوتر، عمران و معماری) مقرون به صرفه است. با توجه به سطح زبان متقاضی امکان شرکت مستقیم در آزمون های ورودی دانشگاهها وجود دارد که به جهت بالا بردن سطح زبان و شانس پذیرش در رشته دلخواه ، شرکت در دوره پیش مهندسی در کالج های این کشور پیشنهاد می گردد. 

مقالات مرتبط با مجارستان